بسمه تعالی

 

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی

برنامه های اجرا شده فرهنگی و هنری در ایام نوروز ـ فروردین سال 1393

 

ردیف

عنوان برنامه

تاریخ اجرا

مکان اجرا

ساعت اجرا

1

نمایشگاه کتاب

14/12/92 لغایت 4/1/93

کنار اداره مخابرات شهرستان

صبح و بعد از ظهر

2

نشست عیدانه هنرمندان شهرستان

1/1/93

فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج

16

3

نمایشگاه صنایع دستی و جاذبه‌های گردشگری شهرستان

1/1/93 لغایت 13/1/93

میدان خالو حسین دشتی

صبح و بعد از ظهر

4

نمایشگاه عکس آثار سید کریم موسوی

1/1/93 لغایت 13/1/93

قلعه محمد خان دشتی

صبح و بعد از ظهر

5

مراسم گرامیداشت شاعر و نویسنده خورموجی
آقای سیدمحمدرضا هاشمی زاده

1/1/93

میدان خالو حسین دشتی

20

6

اردوی راهیان نور هنرمندان فرهنگسرای کاکی

2/1/92 لغایت 6/1/92

مناطق عملیاتی جنوب

ـــــــ

7

اجرای نقالی خالو حسین دشتی

7/1/93

میدان خالو حسین دشتی

20

 

1-      به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی، نمایشگاه کتاب توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی با همکاری شهرداری خورموج و انتشارات سپهر ادب تهران روز چهارشنبه مورخ 14 اسفند 92 ساعت 10 صبح در کنار اداره مخابرات شهرستان دشتی برپا شد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی در مراسم افتتاح این نمایشگاه، گفت: این نمایشگاه با بیش از 2 هزار عنوان کتاب و 20 هزار جلد به مدت 20 روز دایر می باشد و در صورت استقبال تمدید خواهد شد.

اردشیر محمودی فرد افزود: موضوع کتاب های ارایه شده در این نمایشگاه مذهبی، تاریخی، اجتماعی، ادبی، علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی می باشد که با 15 درصد تخفیف عرضه می شود.

وی ادامه داد: طبق اطلاعات بدست آمده در سال جاری 10 جلد کتاب توسط نویسندگان این شهرستان به چاپ رسیده که از 6 جلد آن رونمایی شده است و علاقمندان می توانند این آثار را در نمایشگاه تهیه نمایند.

2-      به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی، نشست عیدانه هنرمندان فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج در محل آن فرهنگسرا روز جمعه مورخ 1 فروردین 93 ساعت 16 بعد از ظهر در فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج برگزار شد.

در این نشست مسوول فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج گفت: نوروز جشن شکوهمـند ایران باستان، گــویای پیـشینه ی تابناک میهن ما و جلوه ای مهم از فرهنگ غنی قـوم ایران است.

حمید زارعی افزود: چند سالی است به رسم عید مراسم عیدانه در فرهنگسرا برگزار می کنیم و امسال این مراسم توسط انجمن نمایش و با تلاش طوبی شیرکانی مسوول انجمن برگزار شده است.

محقق و پژوهشگر خورموجی نیز گفت: نوروز که قرن های دراز است بر همه جشن های جهان فخر می فروشد از آن روسـت که یک قــرارداد مصنـوعی اجتماعـی و یا یک جشن تحمیلی سیاسی نیست.

اصغر منصوری نسب ادامه داد: نوروز جشن جهان و روز شادمانـی زمین، آسمان، آفتاب، شـور زدن ها و سـرشـار از هیجان هر آغاز اســت.

3-      به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی، نمایشگاه صنایع دستی و جاذبه های گردشگری شهرستان دشتی توسط این اداره با همکاری شهرداری شهر خورموج و شورای اسلامی این شهر روز جمعه مورخ 1 فروردین 93 ساعت 9 صبح در میدان خالو حسین دشتی برپا شد.

در آیین افتتاح این نمایشگاه مسوول نمایشگاه نوروزی شهرستان دشتی گفت: امسال با مساعدت شهردار فعال خورموج و شورای اسلامی این شهر دو نمایشگاه با موضوع عکس از جاذبه‌های دشتی و صنایع دستی و دریایی در قلعه محمدخان دشتی و میدان خالو حسین دشتی برگزار کردیم.

حمید زارعی ادامه داد: در این نمایشگاه صنایع دستی، سوغاتی‌ها و عکس های از جاذبه‌های گردشگری دشتی در میدان خالو حسین دشتی در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته شد.

4-      به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی، نمایشگاه عکس آثار سید کریم موسوی مسوول انجمن عکس و فیلم فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج روز جمعه مورخ 1 فروردین 93 ساعت 10 صبح در قلعه محمد خان دشتی در شهر خورموج برپا شد.

در آیین افتتاح این نمایشگاه سید کریم موسوی با اشاره به برگزاری این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه با تعداد 30 تابلوی عکس از جاذبه های گردشگری شهرستان دشتی با عنوان دشتی در آینه عکس در قلعه محمد خان دشتی دایر می باشد.

هنرمند عکاس خورموجی افزود: در این نمایشگاه آثار مختلف گردشگری تاریخی دشتی اعم از گنبد نمکی دشتی، کلوت های مند دشتی، محرابه مند و سایر آثار به همراه آیین و رسوم در قالب تصویر در معرض دید قرار دارد.

5-      به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی، مراسم گرامیداشت سیدمحمدرضا هاشمی‌زاده شاعر و نویسنده خورموجی توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی با همکاری شهرداری شهر خورموج و شورای اسلامی این شهر روز جمعه مورخ 1 فروردین 93 ساعت 20 در کنار میدان خالو حسین دشتی آن شهر برگزار شد.

شهردار خورموج در این مراسم که با سالروز تولد این هنرمند همزمان شده بود، اظهار داشت: هاشمی زاده از مفاخر و مشاهیر کم نظیر دشتی است که دشتی برخودش می بالد.

احمد شیخیانی افزود: شهرداری وظیفه خود می داند که قدر و ارزش بزرگانی چون هاشمی زاده را بداند و مراتب علمی و ادبی آن ها را ارج گزارد.

حمید زارعی نیز گفت: 63 سال پیش هاشمی زاده سوار بر قطاری شد که راه های پرپیچ و خم زیادی را طی کرد ولی امروز در مسیری سبز ادامه مسیر می دهد.

مسوول فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج افزود: هاشمی زاده شناسنامه فرهنگی شهرستان دشتی است و در طول عمر با برکتش هزاران شاگرد فرهیخته را تربیت کرده است و دشتی مدیون تلاش های اوست.

شایان ذکر است سید محمدرضا هاشمی زاده شاعر و پژوهشگر خورموجی در کارنامه شعری او کتاب های درنگه، سوز و ساز، از خاک تا افلاک و هم صدا با نخل های تشنه به چشم می خورد و تعدادی اثر نیز در عرصه پژوهش دارد.

6-      برگزاری اردوی فرهنگی، سیاحتی و زیارتی اعضاء انجمن نمایش فرهنگسرای بعثت کاکی به مناطق عملیاتی جنوب به مناسبت عید نوروز و به منظور تجدید میثاق با شهدای جنگ تحمیلی و گرامیداشت یاد و خاطره آنان که در این اردو تعداد 25 نفر از اعضاء فعال انجمن نمایش فرهنگسرای بعثت کاکی به مدت پنج شبانه روز در فضای معنوی از مناطق عملیاتی اروند کنار، شلمچه، شهدای رمضان، طلاییه، شهدای هویزه، موزه جنگ و مسجد جامع خرمشهر دیدن نمودند. 2/1/93 الی 6/1/93

7-      به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی، نقالی خالو حسین دشتی توسط خانم طوبی شیرکانی مسوول انجمن هنرهای نمایشی شهرستان دشتی روز پنج شنبه مورخ 7 فروردین 93 ساعت 20 در کنار میدان خالو حسین دشتی در شهر خورموج اجرا شد.

کارگردان فیلم سریال دلیران تنگستان در آیین اجرای نقالی خالو حسین دشتی اظهار داشت: پدرم در دوران کودکی به من می‌گفت هر وقت کلام زیبا و مفیدی در چنته نداری حرف نزن! اما من در خورموج این قدر صحنه‌ها و چهره‌ها و کارهای زیبا دیده‌ام که کلامی جز زیبایی به ذهنم متبادر نمی‌شود.

همایون شهنواز با اشاره به مجموعه فیلم سریال دلیران تنگستان خاطرنشان کرد: خیلی صادقانه عرض می‌کنم و خدا را گواه می‌گیرم روزی که کار ساخت فیلم دلیران تنگستان را آغاز کردم فکر نمی‌کردم که دامنه آثار و آوازه این کار به اینجاها کشیده شود و خود چنین باوری نداشتم.

وی گفت: نقش خالو حسین دشتی در مبارزه با استعمار نقش پر رنگی است و به تمام معنا سرداری غیور و مجاهد بود و جا دارد پیرامون این شخصیت ملی فیلمی جداگانه ساخته شود.

در ادامه نیز طوبی شیرکانی هنرمند خورموجی به اجرای نقالی خالو حسین دشتی پرداخت که مورد استقبال خوب مردم خورموج و مهمانان نوروزی قرار گرفت.گزارش تصویری

بسمه تعالی

 

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی

برنامه های اجرا شده به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) هفته زن ـ فروردین و اردیبهشت سال 1393

 

ردیف

عنوان برنامه

تاریخ اجرا

مکان اجرا

ساعت اجرا

1

اجرای نمایش «بر مختارو چه گذشت»

28/1/93

سالن اجتماعات آموزش و پرورش کاکی

17 و 20:30

2

نمایشگاه صنایع دستی بانوان شهرستان

31/1/93

فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج

صبح و بعد از ظهر

3

نشست با موضوع «تبیین نقش زن  در حکومت حضرت مهدی (عج)»

31/1/93

دبیرستان دخترانه فاطمیه خورموج

9

4

تجلیل از بانوان  کارمند اداره

31/1/93

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

12

5

دیدار رییس اداره با اعضاء شواری دانش آموزی دبیرستان دخترانه فاطمیه

3/2/93

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

11

6

تجلیل و دیدار با مادر شهید هنرمند ابراهیم زارعی

7/2/93

منزل شهید

10

  

1-      به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی، به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و هفته زن گروه هنری فایز وابسته به انجمن هنرهای نمایشی فرهنگسرای بعثت کاکی روز جمعه 28 فروردین 93 با اجرای نمایش طنز « بر مختارو چه گذشت » در دو سانس ساعت 17 ویژه خواهران و ساعت 20:30 ویژه برادران به نویسندگی و کارگردانی آقای عبدالرضا نصیری در سالن اجتماعات آموزش و پرورش کاکی به روی صحنه رفت.

مسوول انجمن هنرهای نمایشی فرهنگسرای بعثت کاکی و کارگردان این نمایش در حاشیه اجرای این نمایش گفت: از آنجاییکه قرار بود این نمایش در بهمن ماه 92 برگزار شود بدلیل آماده نبودن مجبور به موکول کردن این کار به روزهای پایانی سال و فرارسیدن سال نو شدیم که متاسفانه دو روز قبل از انجام این نمایش، شهر کاکی در غم از دست دادن سید جلیل القدر مرحوم حجه الاسلام سید محسن پورفاطمی به سوگ نشست.

آقای عبدالرضا نصیری افزود: بیش از 400 نفر از خواهران و برادران از این نمایش دیدن کردند و نقش آفرینان این نمایش آقایان عبدالرضا نصیری در نقش عموی ستاره، احمد بلالی  در نقش مختارو، محمد نصیری در نقش پدر ستاره، افشین قاسمی در نقش حاج آغا و خانم نرگس زارعی در نقش ستاره بوده اند و نور اجرا  آقای عمران بهرامی و موسیقی اجرا را آقای مصطفی نصیری عهده دار بوده اند.

2-      به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی، همزمان با ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و هفته زن نمایشگاه صنایع دستی بانوان شهرستان دشتی توسط کانون بانوان این شهرستان با همکاری اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی شهرستان و انجمن هنرهای تجسمی فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج روز یکشنبه مورخ 31 فروردین 93 ساعت 8 صبح در نگارخانه فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج افتتاح گردید.

در ایین افتتاح این نمایشگاه آقای حمید زارعی مسوول فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج گفت: در این نمایشگاه بیش از 40 اثر از آثار بانوان هنرمند این شهرستان در زمینه های گلیم بافی و ... به مدت یک هفته در معرض دید عموم قرار گرفته است.

 

3-      به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی، به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و هفته زن نشستی با موضوع « تبیین نقش زنان در حکومت حضرت مهدی (عج) » روز یکشنبه مورخ 31 فروردین 93 ساعت 9 صبح در دبیرستان دخترانه فاطمیه خورموج برگزار شد.

در این نشست که با استقبال خوب دانش آموزان روبرو گردید کارشناس فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی به بیان نقش زنان در دوره های سه گانه زندگی حضرت مهدی (عج) در زمان اختفاء، غیبت و ظهور پرداخت و گفت: یک زن منتظر در زمان غیبت امام زمان (عج) دارای وظایفی است که باید بر آن آگاه و مطلع باشد.

خانم صدیقه اشرافی ادامه داد: در تاریخ زنانی هستند که در هنگام ظهور جزء یاران اصلی امام شان خواهند بود و در برقراری حکومت حضرت مهدی (عج) ایشان را یاری می نمایند و انشاا... همه زنان مسلمان جزء یاران اصلی آن حضرت باشند.

4-      به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی، همزمان با سالروز تولد اسوه زنان عالم حضرت فاطمه زهرا (س) و هفته زن از بانوان شاغل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی روز یکشنبه مورخ 31 فروردین 93 ساعت 12 در محل آن اداره تجلیل به عمل آمد.

در این مراسم رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی ضمن تبریک این روز خجسته گفت: حضرت فاطمه زهرا (س) بهترین سرمشق برای زنان عالم می باشد.

آقای اردشیر محمودی فرد ادامه داد: اگر بخواهیم اندکی زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) را بررسی کنیم می بینیم که ایشان مملو از مکارم اخلاق و رفتارهای نمونه انسانی است و در همه ابعاد زندگی چه در خانه داری، جایگاه علمی، مقام عصمت و ... اسوه بودند.

وی افزود: امروز لازم است که در همه ابعاد زندگی این بانوی بزرگوار تحقیق شود تا مردم از وجود این بانو بهتر آشنا شوند و مورد استفاده قرار دهند.

محمودی فرد در ادامه بیان داشت: امروز در تاریخ اسلام روز مبارکی است و افتخار می کنیم به حضور بانوان در همه عرصه نظام انقلاب اسلامی که این از برکات می باشد.

در پایان از همکاران بانوان این اداره با اهداء لوح تقدیر و هدیه نقدی تجلیل به عمل آمد.

5-      به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی، به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و هفته زن نشست معاون پرورشی و  اعضای شورای دانش آموزی دبیرستان دخترانه فاطمیه خورموج با رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی روز چهارشنبه مورخ 3 اردیبهشت 93 ساعت 11 صبح در محل این اداره برگزار شد.

در این نشست آقای اردشیر محمودی فرد با اشاره به وظایف و چارچوب کاری این اداره گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی طبق سیاستهای اداره کل متبوع وظیفه حمایت، هدایت و نظارت بر آثار فرهنگی، هنری و ادبی دارد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی افزود: فرهنگ ما اصالت زبان ماست و فرهنگ مجموعه ای از آداب، رسوم، اعتقادات و باورهای یک سرزمین است مانند کتابی که توسط یک نویسنده نوشته و چاپ می شود.

در پایان این نشست با اهداء کتاب و هدیه فرهنگی توسط این اداره از اعضای شورای دانش آموزی شرکت کننده در این نشست تجلیل به عمل آمد.

6-      به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی، به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و هفته زن مراسم دیدار و تجلیل از مادر شهید هنرمند ابراهیم زارعی روز یکشنبه مورخ 7 اردیبهشت 93 ساعت 10 صبح در منزل آن شهید برگزار شد.

در این مراسم که با حضور بخشدار مرکزی شهرستان دشتی، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان، نماینده بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان دشتی و خانواده محترم شهید والامقام ابراهیم زارعی بویژه خانم فاطمه عاشوری مادر این شهید و توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان برگزار گردید بخشدار مرکزی شهرستان دشتی گفت: خانواده های هداء چشم و چراغ این ملت هستند و ما مدیون فداکاری های آنها هستیم.

آقای احمد خرم روز افزود: امروز اگر رفاهی و امنیتی وجود دارد بخاطر رشادت و مجاهدت شهداست.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی نیز گفت: شهدا نتیجه تربیت صالحانه مادران آنها می باشند.

آقای اردشیر محمودی فرد ادامه داد: ارزش و قدر مادران شهدا بر کسی پوشیده نیست و درک این موضوع که مادری فرزندش که جگر گوشه اش است و از جانش بیشتر دوست دارد بدرقه کند تا به مصاف شهادت رود آسان نیست.

وی اضافه کرد: تنها چیزی که این مسأله را برای مادران شهدا آسان کرد ایمان و تأسی از ائمه اطهار بود.

شهید ابراهیم زارعی از شهدای هنرمند و دانشجوی مرکز تربیت معلم خورموج شهرستان دشتی بود که در روستای درازی به دنیا آمد و در سال 1367 در سن 17 سالگی در منطقه عملیاتی شلمچه به شهادت رسید.گزارش تصویری

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی

برنامه های اجرا شده به مناسبت سالروز ارتحال امام خمینی (ره) ـ خرداد سال 1393

 

ردیف

عنوان برنامه

تاریخ اجرا

مکان اجرا

ساعت اجرا

مخاطب

1

مسابقه فرهنگی از وصیت نامه
امام خمینی (ره)

7/3/93

سطح شهرستان

ـــــــ

عموم مردم

2

اهداء 300 جلد کتاب به زائران مرقد امام خمینی (ره)

11/3/93

ـــــــ

ـــــــ

ـــــــ

3

محفل هنرمندان به یاد پیر جماران

15/3/93

پلاتوی فرهنگسرای بعثت کاکی

30/20

هنرمندان

 

1-      به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) این اداره اقدام به برگزاری مسابقه فرهنگی وصیت نامه سیاسی الهی آن امام راحل در روز چهارشنبه مورخ 7 خرداد 93 به مدت 10 روز در سطح شهرستان نمود.

در حاشیه برگزاری این مسابقه رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی با اشاره به هدف از برگزاری این مسابقه، گفت: هدف از برگزاری این مسابقه آشنایی آحاد مردم با اندیشه های امام راحل می باشد.

اردشیر محمودی فرد ادامه داد: امروز لازم است همه مردم خصوصا" مسوولین وصیت نامه سیاسی الهی حضرت امام خمینی (ره) را مطالعه کنند تا بدانند که در نظام جمهوری اسلامی چه وظایفی بر عهده دارند.

وی افزود: حضرت امام خمینی (ره) مسیر انقلاب را ترسیم نمودند و بر ما واجب است این مسیر و اندیشه های امام را به نسل جوان نشان و منتقل نماییم.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی در پایان بیان داشت: در این مسابقه بیش از 600 نفر شرکت نموده اند که به 10 نفر از شرکت کنندگان که کامل ترین پاسخ داده اند به قید قرعه هدایایی تقدیم می گردد.

2-      اهداء 300 جلد کتاب به زائران مرقد امام خمینی (ره) از این شهرستان که این کتاب ها در حین برگزاری این سفر معنوی به زائران این شهرستان اهداء گردید. 11/3/93

3-      به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) نشستی با عنوان « به یاد پیر جماران » توسط گروه هنری فایز فرهنگسرای بعثت کاکی در روز پنج شنبه مورخ 15 خرداد 93 در ساعت 20:30 در پلاتوی شهید صارمی آن فرهنگسرا برگزار گردید.

در این نشست که با حضور هنرمندان برگزار شد حجه الاسلام و المسلمین عبدالرحمان پسرمند با اشاره به زندگی و راه و روش حضرت امام خمینی (ره) گفت: ما باید دو تا از خصوصیات بارز امام خمینی (ره) که ساده زیستن و نماز اول وقت ایشان می باشد را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم تا بتوانیم در زندگی خود موفق باشیم.

وی افزود: طبق فرموده ها و خواسته های امام، همانگونه که ایشان برای ترقی کشور عزیزمان ایران از شما جوانان خواسته اند عمل نماییم تا خدایی ناخواسته زیر سلطه دشمنان این آب و خاک اسیر نشویم.

در پایان با پخش کلیپی با نام « یاد یار » ساخته آقای عبدالرضا نصیری مسوول انجمن نمایش فرهنگسرای بعثت کاکی با موضوع زندگی و لحظه رحلت حضرت امام (ره)، این نشست به پایان رسید.  


   

                                                                        گزارش تصویری                                                                                                                       

 

  • دانلود گزارش سه ماهه

کلمه جستجو
از تاریخ
تا تاریخ
به ترتیب بر اساس: