دیلم

موقعیت جغرافیایی          

بندر دیلم در حدود ۲۰۰ کیلومتری بندر بوشهر و شمال غربی استان بوشهر نزدیک مرز مشترک استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. در ماه‌های آذر، دی و بهمن آب و هوای این بندرمعتدل و بقیه سال هوائی گرم و شرجی دارد. شهرستان دیلم دارای دو بخش مرکزی و امام حسن است. امام حسن دیلم از مراکز عمده فلات قاره و بهرگان محسوب می‌شود. همچنین تأسیسات مهم گازی در روستای سیاهمکان دیلم نقش مهمی در صنعت نفت و گاز دارد. از فرودگاه امام حسن در شهرستان دیلم به شهرهای تهران و شیراز پرواز وجود دارد.

 

گردشگری          

منطقه گردشگری و تفریحی جریزه بندرحماد از جاذبه‌های توریستی بندر دیلم می‌باشد. این منطقه با ۶۰ هکتار اراضی جنگلی بکر و فوق‌العاده زیبا و مشرف به دریای خلیج فارس می‌باشد.دانشگاه آزاد اسلامی مرکز دیلم در سال ۱۳۸۲ در این شهر تأسیس شد مرکز آموزش عالی این شهر است. این دانشگاه هم‌اکنون نزدیک به ۸۰۰ دانشجو در مقطع کاردانی و کارشناسی در رشته‌های حسابداری و رایانه و عمران و روانشناسی و الکتروتکنیک و مدیریت بازرگانی دارد. دانشگاه پیام نور و کاربردی نیز در مرکز این شهرستان شعبه دارند

آبگاه وقف‌شده تنوب در حومه این شهر واقع است که در سال ۱۳۸۹ بازسازی شده‌است.

ازجاذبه‌های دیگر دیلم: دریای ساحلی بکر ودست نخورده درمیان دریاهای استان، اسکله دیلم - بازار ماهی فروشان، قبرسید، قبورشهدای گمنام، بازارها (کویتی‌ها - بازارچه ساحلی - پاساردریم لند)، جنگل‌ها (بیدو - عامری - سیاهمکان)، امامزاده جعفر، امام زاده حسن درشهر امام حسن، تپه‌های صخره ای ساحل امام حسن، روستای هدف گردشگری حصار.

 

اقتصاد   

پیشه اکثر مردم این شهر بازرگانی و صیادی است. اجناس خارجی در این شهر با قیمت مناسب و ارزانتر از دیگر شهرهای ایران به فروش می‌رسد به طوری که از استان‌های همجوار و حتی دیگر استان‌ها برای خرید به این شهر می‌آیند. به همین دلیل در ایام تعطیل (نوروز، پنج شبنه وجمعه‌ها هرهفته) از شهرهای شلوغ استان بوشهر است.

 

جمعیت 

جمعیت بندر دیلم ۳۲/۰۰۰ نفر (آمار رسمی۱۳۹۶) است[۱] و در سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۱۹٬۸۲۹نفری (آمار رسمی ۱۳۸۵) بوده‌است.[۲]

مردم دیلم از نژاد لر هستند و گویش لری دارند.

 

تجارت و دریانوردی شغل بیشتر مردم دیلم است و تصویر قایق‌ها و صیادانی که با قایق‌هایشان به صید می‌روند یا از صید برمی‌گردند، در کنار  اسکله‌ها و سکوهای بزرگ نفت و گاز و ساحل ماسه‌ای دیلم که انگار تمامی ندارد و مهمتر از همه غروب آفتاب، از جذابیت‌های بندر دیلم است.

 

از آنجایی که دیلم بندری تاریخی است، جاهای زیادی هم برای دیدن دارد که به ترتیب اولویت به شرح زیر می باشد:

بندر حماد که زیرساخت‌های گردشگری مثل آلاچیق، سرویس بهداشتی، رستوران و امکان اقامت هم در آن برای گردشگران در نظر گرفته شده.

پارک جنگلی عامری در ۱۵ کیلومتری شمال دیلم.

قلعه آقا خان حصار در ۲۳ کیلومتری شمال دیلم و شهر تاریخی سی نیز در ۲۵ کیلومتری دیلم که مربوط به دوره ساسانیان است و در میانه روستاهای حصار، گاودار، بنه احمدون و بندر امام حسن قرار دارد. از دیگر جاهای دیدنی روستای حصار، بندر تاریخی حماد مربوط به دوره صفوی  و قلعه آقاخان لیراوی معروف به قلعه حصار از آثار تاریخی دوره قاجاریه است.