اخبار

فعالیت ۱۳۸ رسانه مجوز دار و ۲۰۰ خبرنگار در استان بوشهر

فعالیت ۱۳۸ رسانه مجوز دار و ۲۰۰ خبرنگار در استان بوشهر
معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر: ۱۳۸ رسانه مجوز دار و ۲۰۰ خبرنگار در استان بوشهر مجوز فعالیت دارند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهـنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: در زمان حاضر ۱۳۸ رسانه با حدود ۲۰۰ خبرنگار سازمان یافته در استان بوشهر مجوز فعالیت دارند که شامل ۳ روزنامه، ۳۰ هفته نامه و ۲ هفته نامه، ۱۲ ماهنامه، ۱۲ فصل نامه، پنج دو فصل نامه، ۲ سالنامه و ۷۴ پایگاه خبری است.

آنیتا مظفری افزود: برای ساماندهی امور حوزه رسانه چندین سامانه ایجاد شد که مهم ترین آن سامانه جامع رسانه‌‏‎های کشور است که به طور تقریبی ۹۰ تا ۱۰۰ درصد امور مربوط به حوزه رسانه را پشتیبانی می‌کند و شکل کاملی از جامعیت دارد.

وی ادامه داد: از مرحله‎ درخواست ثبت مجوز رسانه تا حقیقی یا حقوقی بودن صاحب امتیاز رسانه و بحث اعلام وصول و چاپ آن رسانه، ارزیابی رسانه، حمایت‎‌ها و رتبه بندی رسانه ها، امور حوزه خبرنگاران، دفاتر رسانه و نشریه، آب، برق، گاز و تلفن حوزه رسانه، بیمه، شرایط کارکنان رسانه، امور مربوط به نشریات سراسری، موضوع های مرتبط با حوزه مهم آگهی از جمله مواردی است که در سامانه جامع رسانه‌‏های کشور ساماندهی شد و اهالی رسانه با توجه به نام کاربری و رمز عبوری که دارند می‌توانند وارد سامانه شوند و از میزان مزایایی که برخوردار هستند، مطلع شوند.

مظفری اظهار کرد: در سال‌‏های ۹۸ و ۹۹ با توجه به محدودیت‏‌های خاصی که در زمینه‌‏های مختلف بوجود آمد مباحث دیگری نیز به سامانه جامع رسانه‌‎های کشور اضافه شود که از جمله آن می‏‌توان به سهمیه کاغذ و سایر حمایت‌‎ها که همه آنها در این سامانه ساماندهی شد که از این طریق زمینه شفافی برای اطلاع رسانی در این حوزه بوجود آمد.

وی گفت: در استان بوشهر نیز "صدای بوشهر" به عنوان نخستین رسانه در آذر سال ۹۳ در این سامانه اعلام وصول شد و تا به امروز همه امور مرتبط با حوزه رسانه‌‎های این استان روی سامانه‎ جامع رسانه کشور در حال انجام است.

مظفری اظهار داشت: قدم مهم و موثر بعدی که در راستای شفافیت سازی در حوزه اهالی رسانه برداشته شد بحث یکپارچه شدن سامانه مطبوعات به عنوان تنها تشکل مورد حمایت معاونت مطبوعاتی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی در کل کشور بود که انتخابات آن به صورت الکترونیکی برگزار و با یک اساسنامه مشخص است که همه امور مربوط به این تشکل را دربرمی‌‎گیرد.

وی در ارتباط با برنامه‎‌های حمایتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر از حوزه رسانه عنوان کرد: در ۲ سال گذشته فراهم کردن زمینه برخورداری رسانه‌‎ها از کاغذ و استفاده از تسهیلات کرونایی توسط شماری از فعالان رسانه از جمله مسائلی است که در قالب سامانه برای حمایت از این حوزه محقق شده است.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: صدور کارت اعتباری هنر همراه با ارائه کمک‎‌های بلاعوض برای هنرمندان، روزنامه‌‏نگاران و نویسندگان از دیگر اقدام‏‌هایی است که در راستای حمایت از فعالان این حوزه صورت گرفته است.

مظفری در باره  بیمه خبرنگاران نیز اظهار داشت: مثل همه مشاغل بعد از اینکه دفتر نشریه به عنوان کارگاه آن رسانه شکل می‌‎گیرد افراد شاغل در آن به عنوان افراد آن کارگاه از سوی کارفرما بیمه می‏‌شوند که در شکل بیمه از لحاظ شکل ظاهری تفاوتی بین کار در حوزه رسانه و کار در سایر حوزه ها وجود ندارد.

وی ادامه داد: بهترین شکل بیمه‌‏ای که خبرنگاران می‌‏توانند از آن برخوردار شوند استفاده از بیمه صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران است.

مظفری تاکید کرد: شرط استفاده از بیمه صندوق هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌‎نگاران نیز این است که فرد متقاضی باید ابتدا وارد سامانه جامع رسانه‎‌های کشور شود و در بخش امور مربوط به خبرنگاران ثبت نام و  درخواست ارزیابی رتبه خبرنگاری کند.

وی گفت: بعد از اینکه خبرنگار از سامانه رتبه دریافت کرد می‌‏تواند درخواست کتبی عضویت در صندوق یاد شده دهد.

مظفری ادامه داد: با توجه به بیمه صندوق که از طریق خود خبرنگاران کار آن پیگیری می‌‏شود و به صورت مستقیم ارتباطی با حوزه کارفرما ندارد این می تواند اشاره ای به بحث امنیت شغلی خبرنگاران باشد که وی با داشتن ارزیابی از کار خود و برخورداری از بیمه صندوق حمایت از روزنامه‌‎نگاران امنیت شغلی خود را تامین کند.

وی در ارتباط با امنیت شغلی خبرنگاران نیز عنوان کرد: مثل هر شغلی که هر چه فرد توانمندتر باشد نیاز به وی بیشتر است در حوزه خبرنگاری نیز نیاز به کار آنها بیشتر است و یک خبرنگار ماهر آموزش دیده می‎‌تواند ادامه کار یک رسانه را تضمین کند و به صورت حرفه ای کار خود را در یک رسانه پیش ببرد که این مهم نیازمند حضور در دوره‌‏های آموزشی است و خبرنگار عضو خانه مطبوعات باید این دوره ها را از خانه مطبوعات مطالبه کند.

مظفری بیان کرد: باتوجه به شیوع کرونا و سخت شدن شکل‎گ‌یری کلاس‎ها و تجمع‌ها برگزاری دوره‌‏های آموزشی دشوار شده اما فارغ از این دوره های حضوری دوره‌های مجازی امکان تشکیل داشته و برقرار است که خانه مطبوعات تنها تشکلی است که همه امور مربوط به آموزش برگزاری جشنواره، نمایشگاه و برنامه های خاص حوزه رسانه توسط این مجموعه برگزار می‌‏شود.

وی افزود: خانه مطبوعات با هماهنگی و همکاری یک مرکز اختصاصی به نام مرکز مطالعات رسانه که در طول سال دوره‌‏های آموزشی را با بهترین استادان حوزه رسانه برنامه‌‏ریزی می‌‏کند و با همراهی خانه مطبوعات استان ها این دوره ها را به صورت مجازی برگزار و برای شرکت کنندگان گواهینامه معتبر صادر می‌‎کند امیدواریم این رویکرد برای سال جاری با اهتمام و جدیت بیشتری دنبال شود.

مظفری اظهار کرد: کسانی که عضو خانه مطبوعات می‌‏شوند باید براساس دستورات اساسنامه این خانه برای رسیدن به حق و حقوق تلاش بیشتری کنند زیرا خانه مطبوعات زمینه برخورداری از حمایت ها را دارا است و معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد نیزهر گونه اقدام و برنامه ریزی برای حمایت از خبرنگاران را از طریق خانه مطبوعات انجام می‏‌شود.

مظفری در باره  ورود افراد غیرحرفه‌‏ای به عرصه خبرنگاری استان بوشهر نیز اظهار داشت: در این زمینه مطلب به ۲ صورت شکل می‎‌گیرد و مجوزهای مربوط به رسانه‌‎ها نیز ۲ شکل تخصصی و غیرتخصصی دارند بدین شکل که رسانه‌‎هایی که مجوز تخصصی دارند به طور کلی کسی قادر به گرفتن صاحب امتیاز و مدیرمسئولی آن است که از مدرک دکترا در آن رشته برخوردار باشد ولی در رسانه غیرتخصصی نیز داشتن مدرک عمومی لیسانس می‌‏تواند معیاری برای گرفتن مجوز باشد.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگی و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: در بحث توزیع آگهی با توجه به حساسیت مالی و نقش و تاثیری که در حمایت از رسانه‌‏‎ها دارد جزء مواردی است که در حوزه رسانه بیشترین قانون، دستورالعمل  و شیوه‌‎نامه را از هیات دولت تا مجلس و معاون مطبوعاتی وزارتخانه فرهنگ و ارشاد دارد که مهم‏ترین آن نیز نرخنامه و شیوه نامه توزیع آگهی است.

وی در خصوص نظم در انتشار نشریات مهمترین شاخص در توزیع آگهی‌های دولتی، بیان کرد: برای  رعایت عدالت در توزیع آگهی مهم‏‎ترین شاخصه‌ای  که برای این موضوع در نظرگرفته شده نظم در انتشار است که این مهم ترین شاخص برای حمایت از آن نشریه برای برخورداری از آگهی است.

مظفری اظهار داشت: در یک مقطع زمانی نمایندگی‌های نشریه‏‌های سراسری بیشتر آگهی‎‏‌های دستگاه‌‏های دولتی استان بوشهر  را به خود اختصاص می‌‏‎دادند که برای ایجاد عدالت در این حوزه داشتن پروانه دفتر نمایندگی نشریه سراسری منوط به داشتن یک دفتر مستقل با سه پروانه نمایندگی است.

وی افزود: دراین استان هر فردی که می‌خواهد نماینده نشریه سراسری باشد می‏‌تواند سه نشریه را نمایندگی کرده و براساس آن آگهی دریافت کند و نشریه‎‌های سراسری نیز فقط آنهایی قادر به برخورداری از آگهی استان هستند که ۵۰ نسخه از آنها وارد استان می‎‌شود.

مظفری ادامه داد: همه مدیران مسئول می‌‎توانند از طریق سامانه جامع رسانه‌‏های کشور از میزان توزیع آگهی داده شده به رسانه‌‏ها مطلع شوند و ببینند که هر رسانه چه میزان از آگهی‌‎های دولتی توزیع شده توسط اداره ارشاد را به خود اختصاص داده است که این خود یک معیار خوب در زمینه شفافیت است.

۱۷ مرداد ۱۴۰۰ ۱۱:۳۲
روابط عمومی اداره کل فرهـنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید