اخبار

چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی بوشهر در سال 1400 برگزار شد

چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی بوشهر در سال 1400  برگزار شد
چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی بوشهر در سال 1400با رونمایی از سند جامع مساجد استان بوشهر توسط هیات رئیسه شورای فرهنگ عمومی این استان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی بوشهر که با حضور حجت الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور، آیت الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و رئیس شورای فرهنگ عمومی، عبدالکریم گراوند استاندار و نائب رئیس شورای فرهنگ عمومی، فاطمه کرمپور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر و دبیر شورای فرهنگ عمومی، حجت الاسلام  و المسلمین طاهری مدیرکل محترم تبلیغات اسلامی استان بوشهر  و جمعی از مسئولین استانی همراه با رونمایی از سند چشم انداز مساجد استان بوشهر تا سال ۱۴۰۴، موضوع بوشهر پایتخت قرآنی ایران ۱۴۰۰ و شناسایی ۱۳ روستای قرآنی استان، انتخاب روستای قرآنی چارک شهرستان دشتی به عنوان دهکده برتر و برگزیده قرآنی کشور در سال ۱۴۰۰ برگزار شد.

آیت‌الله صفایی بوشهری در این نشست با بیان اینکه شورای فرهنگی عمومی استان بوشهر در کشور زبانزد و الگو است، اظهار داشت: باید هر ماه جلسه شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر برگزار و تا اسفندماه 12 جلسه تشکیل شود.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با گرامیداشت روز ملی مبارزه با استعمار و سالروز شهادت رئیسعلی دلواری به پایتخت قرآنی استان بوشهر پرداخت و اظهار داشت: تعیین استان بوشهر به‌عنوان پایتخت قرآنی کشور آثار و برکات مهمی به‌دنبال دارد و یک افتخار بزرگ محسوب می‌شود.

امام جمعه بوشهر از ایجاد کمیته‌های تخصصی در پایتخت قرآن استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: طرح‌ها و برنامه‌های مهم و تاثیرگذاری در راستای تعیین استان بوشهر به‌عنوان پایتخت قرآنی تدوین و در حال اجرا است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی بوشهر با بیان اینکه در حوزه‌های فرهنگی کارهای ارزشمندی در استان بوشهر بر اساس پایتخت قرآنی انجام شده خاطر نشان کرد: امروز سند چشم‌انداز جامع مساجد استان بوشهر رونمایی می‌شود که در عرصه‌های محتوایی و فیزیکی مساجد اثربخش است.

آیت الله صفایی بوشهری تعداد مساجد استان بوشهر را یک‌هزار 750 مسجد اعلام کرد و گفت: بر اساس سند چشم‌انداز جامع مساجد استان بوشهر هر سه ماه باید 50 مسجد نمونه و الگو انتخاب و به جامعه معرفی شود.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه سالانه 200 مسجد نمونه در استان بوشهر بر اساس شاخص‌های سند چشم‌انداز جامع مساجد انتخاب و معرفی شود افزود: علاوه بر شورای حل اختلاف، مساجد شهرها و روستاهای استان عرصه حل اختلاف محلی می‌شود.

امام جمعه بوشهر ارتقا پژوهش با مدیریت جهاد دانشگاهی را مورد تأکید قرار داد و بیان کرد: تیم پژوهشی با همکاری دیگر نهادها و سازمان‌های فرهنگی تشکیل و طرح‌های مورد توجه تدوین و به شورای فرهنگ عمومی ارائه کند.

وی با بیان اینکه هیچ مسجدی در استان نباید بدون روحانی باشد تصریح کرد: برپایی قرآن، دعا و دیگر برنامه‌های دینی و مذهبی ویژه دانش آموزان در فضای مجازی باید در دستور کار اداره کل آموزش و پرورش این استان قرار بگیرد.

آیت الله صفایی بوشهری قرار گرفتن دانش‌آموزان، والدین و آموزش و پرورش در تراز انقلاب اسلامی را یکی دیگر از برنامه‌های تدوین شده دانست و تأکید کرد: مسجد در فضای مجازی دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید باید در اولویت برنامه‌های آموزش و پرورش استان بوشهر قرار گرفته شود.

در ادامه نشست شورای فرهنگ عمومی  استاندار بوشهر،  اظهار داشت :انتخاب استان بوشهر به عنوان پایتخت قرآنی کشور یک سال دیگر تمدید شود تا برنامه‌های متناسب با آن اجرا شود.

نائب رئیس شورای فرهنگ عمومی بوشهر افزود: با توجه به وضعیت بیماری کرونا باید پیگیری شود که پایتخت قرآنی تمدید شود.

 

عبدالکریم گراوند با اشاره به اینکه آموزش به خاطر کرونا تعطیل است افزود: پایتخت قرآنی کشور عنوانی مهم است و مهمترین کاری که باید انجام شود تأثیر قرآن در همه زوایای زندگی ما است که این اقدام باید انجام شود.

گراوند با بیان اینکه به سبب شرایط کرونایی تا آبان‌ماه هم آموزش حضوری را احتمالاً نخواهیم داشت تاکید کرد: باید این عنوان پایتخت قرآنی برای استان تمدید شود تا زمینه توسعه آموزش در این زمینه فراهم شود.

وی تصریح کرد: در حوزه مساجد کارهای عمیق صورت گرفته که حاصل نگاه ویژه و تلاش‌های نماینده ولی فقیه در استان است و باعث شده تا کارهای بزرگی در استان انجام شود.

گراوند از همکاری با سازمان تبلیغات اسلامی برای اجرای طرح‌ها خبر داد و بیان کرد: در زمینه طرح ملی رهیافت ولایت هر گونه امکان داشته باشد همکاری لازم را خواهیم داشت.

استاندار بوشهر افزود: بوشهر از ذخیره الهی و دینی برخوردار است و کارهای ارزشمندی انجام شده است و باید تلاش کنیم که به کمک هم این طرح‌ها را ادامه دهیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر در ادامه ضمن ارائه گزارش در خصوص آخرین وضعیت عملکرد کمیته ها و کارگروه های تخصصی بوشهر نخستین پایتخت قرآنی ایران، عنوان داشت: شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر یکی از شوراهای فعال و برتر ایران می باشد و استان بوشهر با برخورداری از مردمی متدیّن و علاقمند به روحانیت و آئینهای دینی، در افق 1410 هجری شمسی، یکی از 10 استان پیشتاز کشور در میزان برخورداری مساجد دارای روحانی جوان و کارآمد با ارائة خدمات جذاب و اثربخش دینی، فرهنگی و اجتماعی به مردم محله پیرامون مساجد می باشد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی بوشهربیان داشت: همه همکاران و فعالین در این حوزه با تمام وجود و اهتمام فوق‌العاده در راستای شکوفایی این شورا با رهبری حضرت آیت الله صفایی بوشهری و مدیران محترم  و حمایت های  دلسوزی های همجانبه همکاران خوبم توانستیم در سطح ملی بدرخشیم.

فاطمه کرمپور بیان کرد:  عملکرد دبیرخانه شورای پژوهشی و شورای فرهنگ عمومی از آبان ماه سال 94 که چشمگیری داشته است بطوری که از سال 94  طرح های تحقیقاتی و فصلنامه فرهنگ بوشهر رشد چشمگیری داشته و از سال 94 تاکنون تعداد فصلنامه ها با عناوین و رویکردهای متفاوت و متعددی از 2 شماره به 10 شماره ارتقا  یافته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر در پایان ضمن تشکر و قدردانی از همه همکاران و فعالین در این حوزه و حمایت های مدبرانه حضرت آیت الله صفایی بوشهری در خصوص تعیین استان بوشهر به‌عنوان نخستین پایتخت قرآنی ایران 1400، رونمایی از سند چشم‌انداز جامع مساجد استان بوشهر و  برگزاری جلسات شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر، خاطرنشان کرد: خرسندیم که با همکاری و تعامل  همجانبه همکاران خوبم در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر در راستای تهیه و تنظیم طرح های پژوهشی، 6 طرح صحافی شده و در شورای فرهنگ عمومی هم از حیث کمی و آماری و هم کیفی موفق به رشد مضاعفی شدیم بطوری که هر سال جز شوراهای برتر ایران شدیم .

  لازم به ذکر است این جلسه با دستور کار ارائه گزارش در خصوص آخرین وضعیت عملکرد کمیته ها و کارگروه های تخصصی بوشهر نخستین پایتخت قرآنی ایران، ارائه گزارش از اجرای طرح رهیافت ولایت و تبیین آثار و برکات آن برای استان بوشهر توسط حجت الاسلام  و المسلمین طاهری مدیرکل محترم تبلیغات اسلامی استان بوشهر و رونمایی از سند مساجد استان بوشهر توسط هیات رییسه محترم شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر برگزار شد.

۱۸ شهریور ۱۴۰۰ ۱۴:۲۸
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید