اخبار

مصاحبه با هنرمند بوشهری علی حاجی پور تدوینگر، سازنده موشن و جلوه ویژه بصری

مصاحبه با هنرمند بوشهری علی حاجی پور تدوینگر، سازنده موشن و جلوه ویژه بصری

علی حاجی پور تدوینگر و سازنده موشن و جلوه ویژه بصری از هنرمندان بنام استان بوشهر و دانشجو مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری شبانکاره که با همکاری مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری شبانکاره بعد از سه سال تحقیق در مورد فناوری ها و تکنولوژی های روز دنیا در سیزدهمین حرکت ابتکارانه خود با بهره گیری از هوش مصنوعی توانست آنها را با نرم افزارهای حوزه کاری خود تلفیق نموده و به ابتکارات جدیدی دست یابد.

این هنرمند جوان بوشهری در سیزدهمین حرکت نو آورانه خود در حوزه جلوه های ویژه بصری و موشن گرافیک برای اولین بار در کشور با تلفیق هوش مصنوعی و خلق سبکی نو در تیزر های تبلیغاتی، فیلم کوتاه، تئاتر، موزیک ویدئو و…به ابتکارات جدیدی دست کرده است که در ورکشاپی با حضور هنرمندان بنام استان بزودی از آنها رونمایی خواهد کرد.

در همین راستا مصاحبه اختصاصی با این هنرمند نخبه بوشهری انجام شده که متن گفتگو به شرح ذیل می باشد:

خودتون رو کامل معرفی کنید و بفرمایید در چه حوزه‌ای فعالیت می کنید:

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده علی حاجی پور متولد 6 آذر 1379 زاده ی شهر شبانکاره از توابع بخش شهرستان دشتستان هستم. در حوزه های مختلفی همچون تدوین فیلم، موشن گرافیک، تیزر تبلیغاتی، سازنده جلوه ویژه بصری، موزیک ویدئو، مدلسازی سه بعدی فعالیت کرده و دارای مدرک بین المللی تاییدیه IAU تدوین و موشن هستم. همچنین دارای مقام اول استانی و دوم کشوری موشن، اول منطقه ای و استانی فیلم کوتاه و برگزیده کشوری و تدوین، سازنده جلوه های ویژه بصری، موشن گرافیک و ساخت موشن لوگو،سازنده تیزرتبلیعاتی ، تیزر به سبک زک کینگ و سه بعدی، طراحی پوستر و لوگو، علاقه مند به سینما و سازنده فیلم کوتاه، ساخت موزیک ویدئو به سبک سینما(داستانی)، ایده پرداز جلوه ویژه بصری، فعالیت در حوزه موسیقی (طراحی کاور، سازنده موزیک ویدئو و..) اولین سازنده استودیو سه بعدی و خلق چندین سبک در حوزه کاری که در ادامه معرفی می کنم.

 

کی شروع به این کار کردید و در این مسیر چه اقداماتی داشتید و به چه موفقیت‌هایی رسیدید؟

از سال 1389 بنده شروع کردم و تمامی نرم افزارها را به صورت تجربی و با تمرین و تحقیق شبانه روزی فرا گرفتم، از سال 89 تا 95 سال هایی بود که من در حال تحقیق و تمرین بودم و ما بین این سالها با توجه به علاقه ای که داشتم در اداره های شهر به تعمیر سیستم های کامپیوتری در سن 13 سالگی پرداختم و علم تکنولوژی را در سن 13 تا 15 سالگی با تحقیق و پژوهش فرا گرفتم و در همان سال ها در کنار تمرین و کار در اوقات فراغت خبر های روز فناوری و گجت ها را دنبال کردم اما بعد از سال 95 و ورود به هیئت تعزیه خوانی علی اکبر و معرفی به عنوان روابط عمومی بعد از محرم 96-97شروع به کار کردم و اتفاق های بسیار عجیبی برای من افتاد خوب بعد اون اتفاق ها با کمک و مشورت محسن شریفیان شروع کردم.

اولین موفقیت من مقام اول استانی وب نویسی بود بعد مقام اول استانی موشن گرافیک و مقام دوم کشوری بعد از سه ماه از این اتفاق فیلم کوتاه بنده به اسم ناسور  مقام اول منطقه ای و استانی دانش آموزی و کشوری را گرفتم بعد از آن بنده را به عنوان نخبه کشوری ثبت صندوق هنرمندان کردند و رزومه ای از طرف یکی از قائم مقام های کشور برای من ساخته و ثبت گوگل شد که بعد هر پروژه برزورسانی می شود. بعد از ثبت در صندوق و مقام ها بیشتر به کار وخلق کردن پرداختم ؛ به ساخت موشن و تدوین فیلم، ساخت انواع تیزر تبلیغاتی در هر نوع سبکی و کارهای گرافیکی زیادی انجام دادم که در هر حوزه یک چیزی خلق کردم، رزومه گویای همه چیز هست.

من با ارگان و موسسات زیادی کار کردم و ارتباط های قوی در هر حوزه ای با بهترین ها و قائم مقام ها چه در استان چه در خارج از استان گرفتم و نمونه کارهای بسیار زیادی دارم، مدلسازی ساز لیانیک برای تیزر و پوستر و طراح تصاویر های کتاب باباالهوا استاد شریفیان  با تیزر سه بعدی به سبکی که خلق کرده بودم را انجام دادم.

در حوزه جلوه ویژه بصری، جلوه های ویژه نماهنگ عیش و یکی از موزیک ویدئو هارا به سبکی که خلق کرده ام انجام داده ام، ساخت سبک های مختلف تیزر در پرده کزوماکی،  استودیو سه بعدی را برای اولین بار در ایران با کمک هشتگ تی وی ساختم و تست شد.

در حوزه موشن سبک زیاد خلق کرده ام، کاور موشن را خلق کردم با تایپوگرافی و اکولایزر به سبک های مختلف که در حال حاضر خیلی از خوانندگان و گروه های موسیقی کشور در حال استفاده می باشند و بعد تلفیق موشن و موسیقی در کار نی انبان و کمانچه شریفیان و همچنین ساخت موشن سه بعدی با سبک های مختلف همچنین موشن لوگو به سبک جدید و..... که در استان برای اولین بار بود این اتفاق می افتاد یعنی یه جورایی همه چیز همه سبک ها تغییر کرد و به روز شده بود.

در حوزه تبلیغات سبک های مختلفی خلق کرده ام اینقدر تعدادشون زیاد که قتبل نوشتن نیست اما می توان به سبک استومپ، تلفیق موشن و محیط واقعی، ساخت تبلیغ و موزیک ویدئو در قاب سینما همراه با جلوه ویژه بصری، و تلفیق تکنولوژی دیپ فیک با نرم افزار های افترافکت و فتوشاپ و سینما 4D آخرین حرکت بنده بود که یه سری قابلیت ها اضافه کردم که در ادامه بهش می پردازم.

دیپ فیک چیست و شما در این حوزه چه کارهایی انجام دادید؟

دیپ فیک، نام تکنیک جدیدی برمبنای هوش‌‌ مصنوعی است که به‌واسطه‌ی آن تصاویر و ویدئو‌های دروغینِ واقع‌گرایانه درست می‌شود؛ موضوعی که اخیرا بسیاری را وحشت‌زده کرده است و در چند روز اخیر ویدئوهایی دیدیم که صورت اشخاص همراه با کلام آنها جابه جا شده.

خوب همه میگن هوش مصنوعی کجا تیزر و موشن و... کجا، من اومدم این تکنولوژی بررسی کردم البته در سالهای پیشین از طریق تکنولوژی AR و هولوگرام سه بعدی با کمک خانه هنر استان بوشهر برای صحنه تئاتر با تلفیق این دو تکنولوژی  که محیط ساخته شده با نرم افزار را سه بعدی برای تماشاچی به نمایش میگذارد.

 

قبل از آن هم با مجری مجازی خلق کردم که در تیزرهای تبلیغاتی و تدریس قابل استفاده می باشد و دیپ فیک را بررسی کردم و تحقیق کردم و با تلفیق آن با نرم افزار های افترافکت و سینما4یه سری قتبلیت ها اضافه کردم و یه سری محدودیت هارا برداشتم و اما مهمترین کار این شد که در نمونه خارجی برای اینکه تصویر یعنی عکس را حرکتی کنی و زنده کنیم حدود 2 تا 4 ساعت و برای فیلم 2 تا4 روز طول میکشید برای 10 ثانیه اما چیزی که من خلق کردم و بومی سازی کردم این عدد برای عکس هر 30 ثانیه به 10 دقیقه رسیده و برای ویدئو به چهارساعت و حتی در فایل ویدئو به غیر قسمت  صورت یه سری تغییرات دیگر هم میشه به لباس داد، حتی یه قسمتی ساخته ام که دیگه برای بازیگر نیاز نیست گریم شود با کمک این تلفیق راحت می توانیم صورت را گریم کنیم، و من این را در حوزه تبلیغات و سینما و.. آوردم که تقریبا میشه جز سیزدهمین حرکت بنده.

خوب فقط دیپ فیک نبوده دیگر کارهای دیگه ام که در این 5 سال انجام داده ام بوده مثل کاور موشن و دیگرسبک هایی که در حوزه های دیگه ساخته ام و اکثر آنها با کمک استاد شریفیان بوده و استارت کارهارو با راهنمایی و موافقت ایشون زدم، برای قسمت تنظیم رنگ از دوست عزیزم ایلیا وزانی مشورت گرفتم.

این موفقیت حاصل یه کار تیمی بوده یا فردی؟

در شرایط کرونا با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر،  گروه هشتگ تی وی و همراهی  محسن گناوه ای، با توجه به اون علمی که در مورد برنامه نویسی داشتم اولین پخش زنده در فضای مجازی با قابلیت همزمان 5 پیج با کیفیت H‌D در استان راه اندازی کردم و برنامه های مختلف و شادی از کنسرت بومی تا... انجام دادیم و همچنین در محرم 99 اولین نفری بودم که پخش زنده محرم استان را از طرف هیئت آنلاین انجام دادم

کاور موشن و اکولایزر سه بعدی چیه؟ و اقدامات شما در این حوزه چه بوده؟

کاور موشن یکی از سبک هاییه که خلق کردم و با نرم افزارهای افترافکت، فتوشاپ، پریمیر، سینما 4D می سازم که در متن قبلی به استحضارتان رساندم

نقطه مثبت کاور موشن این که جذاب و در هر حوزه ای قابل استفاده می باشد از تبلیغ کنسرت تا تبلیغات فروشگاهی و... و در دونوع سبک یکی 2D و دیگری 3‌D ساخته می شود دوباره اینها سبک های جداگونه خودشان را دارند.

اکولایزر سه بعدی هم به همان کاور موشن مربوط میشه که اکولایزر سه بعدی هم برای یک مستند ساخته ام که هنوز پخش نشده و اقداماتی که انجام شده خیلی هست اما همانطور که در متن قبلی گفتم میشه به کاور موشن نی انبان و کمانچه اشاره نمود و همچنین نمونه تیزرهای مختلفی که با این سبک ساخته ام.

حاصل این دستاورد چه خواهد بود؟

من سعی دارم تمامی این کارهایی را که در هر حوزه خلق کرده ام با برگزاری سمینار و یا وورکشاپی در شهر خودم با توجه به ارتباطی که با هنرمندان چهره و همچنین قائم مقام های کشور دارم معرفی کنم و همچنین مردم را با دیپ فیک آشنا کنم چون یک فناوری بسیار خطرناکیه و در سالهای آینده دیگران با نمونه خارجی این نرم افزار یک سری کارهای جعلی انجام می دهند.

همه ی ما میدونیم دنیا روبه یپشرفت، و تکنولوژی حرف های زیادی برای گفتن دارد با اینکه کشور ما با توجه به تحریم مشکلات زیادی داره اما تا حال این مشکلات نتونسته باعث ضربه بشه یا کار انجام نگیرد.

حاصل این دستاورد ها این که  ایران هم در این زمینه ها در برابر کشور ها و استان ما در برابر دیگر استانها حرفی برای گفتن داشته باشد  و همه حوزه ها از سینما تا صنعت تبلیغات پیشرفت چشمگیری داشته باشند. 

  

 

۲۰ شهریور ۱۴۰۰ ۱۳:۲۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر |

نظرات بینندگان

محمد گلپایگانی
۱۴۰۰/۰۶/۲۱ Spain
5
0
2

آرزوی موفقیت بیشتر برای آقای حاجی پوراز خالق هستی وافریدگار زیباییها دارم ومایه افتخار استان می باشند

حجت مظهری
۱۴۰۰/۰۶/۲۱
0
0
0

فلسفه زندگی این است: اگر بدانیم در زندگی چه می‌خواهیم، در راستای آن هدف تلاش خواهیم کرد. هیچ‌گاه شکست نخواهیم خورد. در این صورت است که به پیروزی می‌رسیم (رونالد ریگان) جناب آقای حاجی پور خرسندیم که به هدف زندگی دست یافتید و موفقیتتان را تبریک عرض می‌نماییم، با آرزوی بهترین ها برای شما جوان آینده ساز


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید