اخبار

معرفی "تاریخ تحولات آموزشی بخش کاکی" در طرح جمعه با کتاب دشتی

معرفی "تاریخ تحولات آموزشی بخش کاکی" در طرح جمعه با کتاب دشتی
کتاب "تاریخ تحولات آموزشی بخش کاکی اثر اسماعیل کشوری" در طرح جمعه با کتاب این هفته شهرستان دشتی معرفی شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، کتاب تاریخ تحولات آموزشی بخش کاکی با موضوعیت آموزش و پرورش توسط انتشارات نوروزی در سال ۱۴۰۰ با ۵۰۰ نسخه روانه بازار کتاب شده است.

گزیده‌ای از کتاب:
پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ شک و شبهه‌ها را از اهداف آموزش نوین زدود. در مهرماه سال نخست پیروزی انقلاب، تمام مردمی که مانع از تأسیس مدرسه در آبادی خود شده بودند قانع شدند تا زمینه آموزش نوین را فراهم سازند. این باعث شد تا مدارس زیادی در بخش کاکی به وجود آید. نهضت مدرسه‌سازی در سال‌های بعد نیز ادامه یافت. تداوم این نهضت با سه رویکرد پیش می‌رفت: یکی ایجاد مقاطع بالاتر یعنی مدارس راهنمایی و دبیرستان، دوم ایجاد مدارس مستقل دخترانه و پسرانه در مقاطع مختلف و سوم افزایش شدید جمعیت در سال‌های دهه شصت و هفتاد.

به قلم مسلم زارع‌مطلق:
برای هر کسی که به دنبال یافتن علل رشد و افت تحصیلی منطقه کاکی باشد [مطالعه اثر حاضر] مفید و راهگشاست... علاوه بر فرهنگیان افراد دیگری که به گذشته بخش کاکی علاقه دارند نیز می‌توانند مطالب بکری را در این کتاب بیابند... تقریباً تمام مکتب‌خانه‌ها، مدارس علمیه و مجلسی‌های بخش کاکی با گردانندگان آنها، به علاوه علمای بندر از یاد رفته نجیرم در این کتاب زنده شده‌اند و خواننده با آنها محشور می‌شود. نوشتن سرگذشت این افراد صحنه‌های دل‌انگیزی از تاریخ اجتماعی بخش کاکی را از خطر فراموشی نجات داده است. نقش معلمان در تحولات اجتماعی همچون آگاه کردن مردم نسبت به وقوع انقلاب در اواخر حکومت پهلوی و دعوت از آنها برای مشارکت در عزم ملی ایرانیان، فراخواندن مردم برای دفاع از خاک میهن در زمان تجاوز صدام و مشارکت گسترده معلمان و دانش‌آموزان و تقدیم ده‌ها شهید و جانباز از بین معلمان و شاگردان آنها در بخش کاکی، نکاتی است که تا کنون توجه هیچ پژوهشگری را به خود جلب نکرده بود (ولی در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است.)

به قلم طیبه حمیدی:
اثر حاضر به علت تکیه بر تحقیقات میدانی و مصاحبه‌ای، منبع منحصر به فردی برای استفاده در مطالعات دشتی‌شناسی محسوب می‌شود. هدفمندی و روشمندی پژوهش، آن را در شمار تحقیقات آکادمیک قرار داده است. تجربه سی‌ساله نویسنده  در امر مورد تحقیق نیز بر اتقان تحلیل‌های وی افزوده است. اما انتقاداتی نیز بر آن وارد است: افزودن «مجلسی‌ها» به مراکز آموزش سنتی جای بحث دارد. برخی منابع مصاحبه‌ای به اغراق در نقش زنان مکتب‌دار پرداخته‌اند به گونه‌ای که چند آبادی را فاقد ملای مذکر نمایانده‌اند. برخی عناوین کتاب از جمله «بنیادهای آموزش نوین در ایران» با توجه به کمبود آگاهی در مورد تاریخچه آموزش نوین در ایران، بهتر بود با توضیحات کامل‌تری همراه شود.

اسماعیل کشوری فرزند حیدر متولد سال ۱۳۵۵ در روستای مسیله کشوری است. تحصیلات خود تا پایان مقطع راهنمایی را در مسیله و کاکی گذراند. در سال ۱۳۶۹ در دانشسرای شهید شهریاری خورموج پذیرفته شد و بدین طریق به کسوت آموزش و پرورش درآمد. وی بعدها تحصیلاتش را ادامه داد. در سال ۱۳۷۹ درجه کارشناسی مدیریت آموزشی از دانشگاه سیستان و درجه ارشد را در سال ۱۳۸۶ از دانشگاه آزاد بوشهر در همین رشته به دست آورد. وی اکنون ساکن شهر کاکی است و بیش از سی سال سابقه خدمت در آموزش و پرورش را دارد. این پژوهشگر در تألیف کتاب «کاکی، کهن دیار» نوشتن فصل «علم و آموزش» را بر عهده داشته است.

لازم به توضیح است که طرح جمعه با کتاب توسط لیلا حیاتی از نویسندگان برجسته شهرستان دشتی و با همکاری پایگاه خبری خورموج نیوز اجرا می‌شود و هر هفته به معرفی یکی از آثار مولفین شهرستان می‌پردازد.
۲۰ شهریور ۱۴۰۰ ۱۴:۳۶
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید