اخبار

یک باب کانون فرهنگی هنری در بوشهر منتسب با نام و القاب حضرت رقیه(س)

یک باب کانون فرهنگی هنری در بوشهر منتسب با نام و القاب حضرت رقیه(س)
یک باب از کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان بوشهر به نشان ارادت و احترام به حضرت رقیه(س) به نام یا القاب آن حضرت فعالیت می کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر ضمن تسلیت به مناسبت شهادت حضرت رقیه(س)، دختر سه ساله امام حسین (ع) بیان داشت: مساجد و کانون‌های فرهنگی هنری بسیاری در سطح کشور فعالیت دارند که به نام دردانه امام حسین(ع) حضرت رقیه(س) نامگذاری شدند تا یادآور مظلومیت آل‌الله در دشت کربلا باشند.

 

 فاطمه کرمپور عنوان داشت: کانون‌های منتسب به نام و القاب حضرت رقیه در سطح استان‌های سراسر کشور به 172 باب می رسد که بوشهر با یک باب کانون فرهنگی هنری منتسب به القاب رقیه سلام الله علیها در منطقه تاریخی ریشهر در کنار آرامگاه شریف عالم قرآنی استان بوشهر نگارنده قرآن رمزدار حضرت آیت الله سید میرزا حسین ریشهری (معروف به فاضل اهرمی) و متخلص به «معتقد»  قرار گرفته و فعالیت‌های ارزشمندی در حوزه های فرهنگی، هنری، اجتماعی، دینی برای خانواده، نوجوانان و جوانان این استان انجام می دهد.

 

 وی افزود: فعالیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان بوشهر با ابزارهایی که در اختیار دارند می‌توانند بسیاری از طرح‌ها و برنامه‌ها را با محوریت جوانان پیش ببرند به گونه ای که در مسجد فعالیت های آموزشی را به اجرا در آورده و با ایجاد محیط تربیتی، فرهنگ‌سازی کرده و برای تسهیل در امر ازدواج جوانان و ترویج ازدواج آسان کار کنند یا خیریه راه اندازی کرده و از افراد نیازمند دست گیری کنند.

 

فاطمه کرمپور اظهار داشت: نام‌گذاری یک باب کانون فرهنگی هنری در بوشهر منتسب با نام و القاب حضرت رقیه(س)، برگزاری جشنواره‌ها و مسابقه‌های فرهنگی و قرآنی به صورت مجازی از مهمترین برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر به نشان ارادت و احترام به حضرت رقیه(س) می باشد.

گفتنی است میرزا حسین ری‌شهری (معروف به فاضل اهرمی) و متخلص به «معتقد» از فضلاء، ادیبان و روحانیون معروف استان بوشهر، سال 1253 هجری قمری مقارن با 1216 هجری شمسی در اهرم تنگستان متولد شد و در قریه ریشهر (در جنوب بوشهر) بزرگ شد.

وی در دوازده سالگی برای تحصیل به خورموج (مرکز دشتی) رفت و علوم عربی، فنون ادبی، فقه، اصول و حسن خط را آموخت. سپس برای تکمیل تحصیلات خود به عراق رفت و مدتی در آنجا اقامت گزید. پس از بازگشت در مدرسه سعادت مظفری که نخستین مدرسه بوشهر به سبک جدید بود به تدرس عربی و ادبیات فارسی مشغول شد.

معتقد از افراد سرشناس زمان خود بوده و علاوه بر آشنایی به قرآن، فقه، معارف اسلامی و ارتباط با فرهنگ جدید در دوره خود تأثیر گذار بوده و در نهضت مشروطه از نظر فکری نقش داشته است

وی به سال ۱۳۴۱ هجری قمری در ریشهر بوشهر درگذشت. از آثار وی می‌توان به کتاب شعر «جواهر الزواهر» در مدح ائمه معصوم(ع)، کتاب «دلایل الظهور» و «علائم الحور» و مجموعه «الطایف» اشاره کرد.

 

۲۲ شهریور ۱۴۰۰ ۱۲:۱۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید