اخبار

برگزاری ویژه برنامه های بزرگداشت شعر و ادب فارسی در شهرستان دیّر

برگزاری ویژه برنامه های بزرگداشت شعر و ادب فارسی در شهرستان دیّر
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دیّر از برگزاری ویژه برنامه های بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، غلامرضا ناطقی پور در نشست هم اندیشی بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی که در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دیّر برگزار شد گفت: زبان و ادبیات فارسی به عنوان دومین زبان جهان اسلام و زبان حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی، با هزاران آثار گران سنگ در زمینه های مختلف ادبی، عرفانی، فلسفی، کلامی، تاریخی، هنری و مذهبی همواره مورد توجه و اعتقاد ایرانیان و مردمان سرزمینهای دور و نزدیک بوده است.

وی افزود : علیرغم حوادث و رویدادهای پر تب و تاب و گاه ناخوشایند، باز هم این زبان شیرین و دلنشین در دورترین نقاط جهان امروزه حضور و نفوذ دارد و این حضور و نفوذ حکایت از آن دارد که در ژرفای زبان و ادب فارسی آنقدر معانی بلند و مضامین دلنشین علمی، ادبی، اخلاقی و انسانی وجود دارد، که هر انسانی  با اطلاع و آگاهی از آنها خود بخود به فارسی و ذخایر مندرج در آن دل می سپرد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دیّر در خصوص نامگذاری روز شعر و ادبی فارسی عنوان کرد : 27شهریور روز بزرگداشت محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار و سالروز درگذشت وي، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در تقویم رسمی کشور به نام روز شعر و ادب فارسی نام‌گذاری شده است.

ناطقی پور اظهار کرد :شهریار به تمامی هنرها، به ویژه شعر، موسیقی و خوشنویسی علاقه داشت. او نسخ، نستعلیق و خط تحریری را خوب می نوشت و قرآن را با خط خوش کتابت می کرد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان دیّر به سبک شعری استاد شهریار اشاره کرد و گفت: شهریار در سرودن انواع گونه‌های شعر فارسی مانند قصیده، مثنوی، غزل، قطعه، رباعی و شعر نیمایی مهارت داشته است، اما بیشتر از دیگر گونه‌ها در غزل معروف بود بود و از جمله غزل‌های معروف او می‌توان به علی‌ای همای رحمت و آمدی جانم به قربانت اشاره کرد.

غلامرضا ناطقی پور یاد آور شد: ویژه برنامه شهریار شعر، خوانش اشعار شهریار کاری از انجمن ادبی شهرستان دیّر ، محفل شعر و ادب در فضای مجازی کاری از کانون ادبی شوریده ، شبی با شاعران بخش بردخون، قلم اندازهای عاشقی کتابت اشعار شهریار توسط خوشنویسان شهرستان دیّر، بازخوانی اشعار شاعران به صورت لایو کاری از انجمن ادبی آبدان و تولید محتوای ادبی از برنامه های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دیّر در ایام بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی می باشد.

۲۲ شهریور ۱۴۰۰ ۱۲:۳۰
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید