تبریک به هنرمندان

  • هنرهای نمایشی

کارگاه بازیگری و کارگردانی تئاتر در بوشهر برگزار شد 

هنرهای نمایشی 

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر صبح شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کارگاه بازیگری و کارگردانی زیر نظر «آرش دادگر» که یکی از چهره‌های برجسته تئاتر ایران است برگزار شد.

جهانشیر یاراحمدی ضمن ارزشمند دانستن نقش فرهنگی سازمان فرهنگی شهرداری بندر بوشهر در جامعه پیرامونی اضافه کرد: با تلاش‌های انجام شده و موافقت سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری کارگاه‌های آموزشی در حوزه تئاتر را تا آخر امسال به همین منوال دنبال خواهیم کرد.

وی با اشاره به استفاده از چهره‌های شاخص ملی در عرصه تئاتر افزود: برای برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی از چهره‌های شاخص در حوزه هنر تئاتر و آموزش این رشته استفاده خواهیم کرد که امیدواریم برای هنرمندان استان نتیجه پرباری به همراه داشته باشد.


هنرهای نمایشی

جهت در یافت جدول زمانبندی جشنواره ها و سایر موارد تئاتر جهت دانلود اینجا کلیک کنید

  • آخرین اخبار

    

خبر #UTF از ۵ خبر

خبر #UTF از ۵ خبر
    
  • اخبار شهرستان

مراسم بزرگداشت اردیبهشت تئاتر ایران در دیلم برگزار شد
مراسم بزرگداشت اردیبهشت تئاتر ایران در دیلم برگزار شد
آئین بزرگداشت اردیبهشت تئاتر ایران با حضور رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی دیلم و هنرمندان نمایش این شهرستان در برگزار شد.
 رئیس ارشاد تنگستان: 7اثر نمایشی به هشتمین جشنواره استانی تئاتر طنز تنگستان راه یافتند
رئیس ارشاد تنگستان گفت: ۷ اثر نمایشی به هشتمین جشنواره استانی تئاتر طنز تنگستان راه یافتند.
پنجمین جشنواره استانی تئاتر دفاع مقدس در دیّر بوشهر به کار خود پایان داد
پنجمین جشنواره استانی تئاتر دفاع مقدس در دیّر بوشهر به کار خود پایان داد
جشنواره استانی تئاتر دفاع مقدس به میزبانی شهرستان دیّر ، با حضور مسئولین استانی و شهرستانی و گروه های شرکت کننده در جشنواره و با معرفی برترین ها به کار خود پایان داد.
نشست هم اندیشی هنرمندان دیر بوشهر برگزار شد/هنر تئاتر هنر برقراری ارتباط و انتقال مفاهیم انسانی می باشد
نشست هم اندیشی هنرمندان دیر بوشهر برگزار شد/هنر تئاتر هنر برقراری ارتباط و انتقال مفاهیم انسانی می باشد
نشست هم اندیشی (صحنه سبز) هنرمندان نمایش شهرستان دیّر با حضور یار احمدی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان ، پاکنژاد معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری دیّر و ناطقی پور رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دیّر برگزار شد.
تعداد نمایش:
  • به روایت تصویر

  • هنرهای نمایشی

هنرهای نمایشی 

شکلی از هنر است که برخلاف هنرهای پلاستیکی، هنرمند در آن با استفاده از بدن و فیزیکِ خود در وهله نخست و سپس بهره‌گیری از امکانات دیگر به خلق هنر خود می‌پردازد. اصطلاح «هنرهای نمایشی» برای اولین بار در سال ۱۷۱۱ در زبان انگلیسی برای مجموعه‌ای از هنرهای دیداری متکی به بازیگر مورد استفاده قرار گرفت.

هنرهای نمایشی شامل: انواع موسیقیِ زنده، اپرا، تئاتر (زنده و عروسکی)، سینما، شعبده‌بازی و تردستی، داستان‌گویی، نمایش‌های سیرک (بندبازی، معرکه گیری، کار با حیوانات و نمایش‌های پهلوانی) و سایر هنرهای مشابه است. هنرمندانِ این نمایش‌ها با عنوان‌هایی چون: هنرپیشه، کمدین، شعبده‌بازان، نوازندگان و خوانندگان نام برده می‌شوند.

 اُپرا 

 آمیزه‌ای از موسیقی و تئاتر است تا حقیقت به تصویر کشیده شود. از این‌ رو برای خلق آثار اپرایی باید در دو بخش موسیقی و نمایش آگاهی داشت تا بتوان پدیده‌ای درخور تحسین ایجاد کرد.

 اپرا مجموعه‌ای است از هنرهای مختلف: موسیقی، ادبیات، فن بازیگری، طراحی صحنه، دکور و کارگردانی. اپرا از ارزنده‌ترین پدیده‌های جهان موسیقی است. طی چندین قرن، اپرا با تحولات فراوان، همه گونه رویدادها و سبک‌های موسیقی را تجربه کرد و به تکامل رسید.

آوازهای اپرا شامل دو قسمت است :

·        آریا که قسمت اصلی اپراست و خواننده در آن با آرایش‌های آوازی، قدرت و مهارتش را ابراز می‌دارد.

·        گفت‌آواز که نوعی از فن بیان و مکالمه آوازی است و غالباً پیش از آریا قرار می‌گیرد. در اپرای ایتالیایی، گفت‌آواز رابط بین دو آریاست :

 الف- گفت‌آواز خشک که آواز بدون ارکستر است و فقط با چند آکورد کوتاه همراهی می‌شود.

ب- گفت‌آواز همراهی‌شونده که خواننده به همراهی ارکستر می‌خواند و بیشتر در اپراهای فرانسوی معمول است.

تئاتر 

تئاتر یا نمایش شاخه‌ای از هنرهای نمایشی است که به باز نمودن داستان‌ها در برابر مخاطبان یا تماشاگران می‌پردازد. به جز سبک معیار گفتار داستانی، تئاتر گونه‌های دیگری نیز دارد مانند اپرا، باله، کابوکی، خیمه شب بازی و پانتومیم.

تئاتر واژه‌ای است یونانی در لغت به معنای چیزی که به آن نگاه می‌کنند. در فارسی به تئاتر «نمایش» می‌گویند. دراصل تعریف دقیق تئاتر یعنی بیان مشکلات مردم و مسائل اجتماعی، سیاسی وفرهنگی یک جامعه به زبان تئاتر و مهمترین فنی که باید در تئاتر استفاده شود فن بیان می‌باشد. و تاریخچه رشته پرطرفدار تئاتر مربوط به یونان باستان و روم درقبل از میلاد مسیح می‌باشد.

زیرشاخه‌های تئاتر عبارتند از :

نمایش

پانتومیم (بی کلام)

نمایش روحوضی

تعزیه خوانی

نقالی

نمایش عروسکی

تئاتر خیابانی

نمایش: این کار توسط یک یا چند بازیگر در یک محیط باز به نام((سن)) انجام می گیرد که این کار توسط کارگردان هدایت می‌شود.

پانتومیم (بی کلام): نمایشی است که فقط توسط یک بازیگر انجام می‌گیرد و در آن از هیچ کلامی استفاده نمی‌شود.

نمایش روحوضی: به نمایشی گفته می‌شود که تماشاگرانی روی یک حوض که با الوار پوشانده شده و رویش را فرش کرده‌اند بازی می‌شود و داستان نمایش را اجرامی کنند. این نوع نمایش در زمان‌های قدیم انجام می‌شد.

تعزیه خوانی: به نمایشی گفته می شودکه درآن بیشتر مصائب کربلا و حوادث عاشورا رابه تصویر می کشد؛ و بازیگران در دو گروه اولیا (نقش مثبت) و اشقیا (نقش منفی) ایفای نقش می‌کنند.

پرده خوانی: به نمایشی گفته می شودکه تصاویری را که بر روی پرده نقاشی شده است، یک راوی طبق این پرده به نقل کردن نمایش می‌پردازد. استفاده این نوع نمایش بیشتر در زمان های قدیم استفاده می شد و به نمایش قهوه‌خانه‌ای معروف است.

نمایش عروسکی: نمایش عروسکی به نمایشی گفته می شود که درآن از عروسک استفاده می شود و بازیگران صحنه عروسک ها می باشند و به افرادی که این عروسک‌ها را به حرکت درمی‌آورند،        «عروسک گردان» گفته می شود و این نمایش هم دارای کارگردان است.


سینما

یک رسانه دیداری شنیداری مبتنی بر تکنولوژی است که به وسیله آن فعالیت اقتصادی صورت می‌گیرد و همچنین قابلیت استفاده هنری را داراست. یک اثر سینمایی که فیلم سینمایی نامیده می‌شود، از عناصر تصویر (به صورت مجموعه‌ای از فریم‌ها) و صدا (گفتگو، صدا و موسیقی) تشکیل شده‌است. یک فیلم بر اساس فیلمنامه و توسط مجموعه‌ای از بازیگرها، کارگردان، فیلم‌بردار و عوامل دیگر ساخته می‌شود. سینما جدیدترین شاخه هنر، معروف به هنر هفتم است که امروزه یکی از عمومی‌ترین و محبوب‌ترین تولیدات هنری را ارائه می‌کند. سینما همچنین به محل پخش عمومی فیلم سینمایی نیز گفته می‌شود.

برادران لومیر در سال ۱۸۹۵ سینماتوگراف (اولین دوربین فیلم برداری) را اختراع کردند. هرچند نمی‌توان این دو برادر فرانسوی را یگانه افرادی دانست که به پیدایش هنر سینما کمک کردند. پیدایش سینما و فن فیلمبرداری خود مرهون پیشرفت‌های بسیار زیادی هم در عرصهُ تکامل نگاتیو بود و هم تکامل دستگاه‌های اولیه عکاسی. بطوریکه نمی‌توان قاطعانه از یک نفر به‌عنوان مخترع سینما نام برد. دستگاه‌هایی همچون کینتوسکوپ (ساخته توماس ادیسون)، ویتاسکوپ و بایوسکوپ همگی در پیدایش دستگاه سینماتوگراف مؤثر بوده‌اند.

برادران لومیر خود ده‌ها فیلم کوتاه ساختند که همهُ آنها صرفاً از یک نما تشکیل می‌شد و قطع و وصل و تدوین در آنها وجود نداشت. از جمله ی این فیلم‌ها می‌توانیم به «ورود قطار به ایستگاه» (که به عنوان اولین فیلم ساخته شده به دست بشر محسوب می‌شود)، «خروج قایق از لنگرگاه»، «غذا خوردن کودک» و «خروج کارگران از کارخانه» اشاره کنیم. پس از لومیرها، ژرژ مه‌لیس باعث تکامل فن سینما شد. دیدگاه مه‌لیس نسبت به سینما یک دیدگاه تئاتری بود. او پرده‌های گوناگونی از نمایش را فیلمبرداری می‌کرد و سپس این پرده‌ها را به یکدیگر متصل می‌کرد. ژرژ مه‌لیس همچنین پدیدآورنده فن تروکاژ در سینماست. پس از مه‌لیس، ادوین اس پورتر باعث تکامل بنیادین و ساختاری سینما شد.

 او با ساختن فیلم‌های «زندگی آتش‌نشان آمریکایی» و «سرقت بزرگ قطار» سینما را به عنوان پدیده‌ای که امروزه می‌شناسیم معرفی کرد. سینمای پورتر دیگر ارتباطی به تئاتر نداشت، بلکه به هنری مستقل و جدید تبدیل شده بود. پورتر، پیشگام فن تدوین فیلم نیز می‌باشد. راهی که او در سینما آغاز کرد در نهایت به سینمای داستان‌گوی هالیوود منجر شد.